مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان: بام لرستان آباد می‌شود؛ بعد از «دهمرده» مصیب‌هایی داشتیم

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان گفت: طرح‌های مطالعاتی توسعه بام خرم‌آباد خردادماه سال آینده به پایان می‌رسد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری یافته، شیرزاد نجفی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در ستاد اقامه نماز در خرم‌آباد برگزار شد، اظهار داشت: کلیه امورات بام خرم‌آباد اعم از نگهداری، حفظ و احیا آن در اختیار اداره کل منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه ۷۲۰ بام خرم‌آباد درختکاری شده است، افزود: این بام حتی یک درخت خشک هم ندارد و این مهم حاصل زحمات کارکنان اداره منابع طبیعی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با بیان اینکه آسان‌ترین کار درختکاری است، افزود: حفظ درخت و آبیاری آن کار آسانی نیست و در کل تعداد ۶۰ نفر از مجموعه بام خرم‌آباد نگهداری می‌کنند.
بعد از دهمرده مصیبت‌هایی داشتیم
نجفی با بیان اینکه بعد از دهمرده (استاندار سابق) با بام خرم‌آباد مصیبت‌هایی داشتیم، افزود: اعتبارات این مجموعه کم شد و از اعتبارات مصوب هم توانستیم فقط ۳۰ درصدش را دریافت کنیم.
وی با بیان اینکه با قاطعیت می‌توان گفت در صورت توسعه این مجموعه، می‌تواند یک سایت گردشگری بی‌نظیر در کشور شود، افزود: استاندار جدید هم توجه خاصی به بام خرم‌آباد دارد و با به‌کارگیری یک مشاور طرح‌های مطالعاتی آن برای احداث تله‌کابین، ورزش‌های هوایی، رستوران سنتی، سینما و ورزش‌های همگانی آغازشده است که تا خردادماه سال آینده ادامه دارد و قطعاً آن‌ها را عملی خواهیم کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چالش‌های مهم منابع طبیعی در کل کشور، اظهار داشت: این چالش‌ها شامل تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین، کمبود آب و جنگل‌زدایی است.
لزوم آگاهی بخشی جامعه در زمینه منابع طبیعی
وی با تأکید بر این‌که بایستی در خصوص این چالش‌ها آگاهی‌بخشی ویژه‌ای انجام شود، خاطرنشان کرد: در بحث جنگل‌زدایی و تخریب آن، مقابله‌ای که با آن انجام می‌دهیم به‌اندازه کافی نیست و بایستی کارهای فرهنگی هم در این زمینه صورت گیرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با بیان اینکه لرستان ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار هکتار وسعت دارد، افزود: استان لرستان ۱.۷ درصد مساحت کشور را شامل می‌شود که از این میزان حفاظت ۲ میلیون و ۱۰۲ هزار هکتار آن بر عهده اداره کل منابع طبیعی استان لرستان است.
نجفی با بیان اینکه کاشت درخت و توسعه فضای سبز برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: استان‌های زاگرسی دارای ۶ میلیون جنگل است که از این میزان یک‌میلیون و ۱۳۱ هزار هکتار آن دچار زوال شده است.
کمترین سهم اعتبارات برای لرستان بود
وی با اشاره به اینکه در سفر رئیس‌جمهور به استان ایلام مبلغ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان برای یازده استان تصویب شد، خاطرنشان کرد: کمترین سهم به لرستان اختصاص یافت و درمجموع مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان به ما پرداخت کردند و با آن نتوانستیم کار خاصی انجام دهیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با بیان اینکه همه‌ساله با بحران حریق جنگل‌ها مواجهیم، افزود: متولی حریق جنگل‌ها سازمان جنگل‌ها است که این سازمان دارای دستگاه‌های ماهواره‌ای است و به‌صورت دقیق آمار آتش‌سوزی جنگل‌ها را در اختیار دارد.
عمده حریق جنگل‌ها مربوط به منطقه چگنی است
وی با بیان اینکه سالیانه ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های لرستان دچار حریق می‌شوند، افزود: در سال جاری با تدابیر این اداره کل و با کمک دیده بان ها، ۱۵۰ نقطه بحرانی را شناسایی کردیم و با به‌کارگیری از دستگاه‌های دمنده که به‌صورت ۱۴ ساعته کار می‌کنند و عملکرد خوبی هم دارند، توانستیم آتش‌سوزی جنگل‌های لرستان را ۷۲ درصد کاهش دهیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه ۸۵ درصد آتش‌سوزی جنگل‌ها مربوط به منطقه چگنی است، افزود: در سایر شهرستان‌ها تقریباً مشکلی نداریم و آمارها بسیار اندک هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>